Tasarım Tescil

Tasarım Tescil Hizmeti

Tasarım

Bir ürünün meydana gelme süreci bazı işlem adımlarını barındırmakta ve bu işlem adımları ile birlikte oluşturulmaktadır. Bir ürünün oluşturulma aşaması, bilindiği üzere tasarım aşaması ile başlar ve genel olarak tüm süreç bu tasarım aşamasına uygun olarak ilerler. Gün içerisinde kullandığımız her ürün, yaşam alanlarımız, kullandığımız yollar, köprüler her şey bir tasarım ile başlamış ve son haline getirilmiştir. Ürünlerin fonksiyonlarından ziyade dış görünüşleri ile ilgili olan tasarımlarına, endüstriyel tasarım ismi verilmektedir. Belirli bir alana aitmiş veya belli bir sektörde kullanılıyormuş gibi algı oluşsa da aslında endüstriyel tasarım tabiri, tüm ürünlerin renk, çizim, doku, model özelliklerinin nasıl olduğunu gösteren çalışmadır. Yani kullanılan, üretilen, satışı gerçekleştirilen her ürün endüstriyel tasarımın kapsamına girmektedir.

Tasarım kelime anlamı olarak, kişinin kafasında oluşturduğu şekil ve planları, çizim ve grafik yöntemleri ile meydana getirmesi olarak ifade edilmektedir. Tasarım yapma işi genel olarak oldukça zor ve yetenek gerektiren bir iş olmaktadır. Başta endüstriyel tasarım olmak üzere, genel olarak tasarımı yapacak kişinin bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bunlar yetenek ve hayal gücü olmakta ve aynı zamanda da eğitim ile desteklenmelidir. Tasarımı yapacak olan kişinin yanı sıra ortaya çıkacak olan tasarımın da, tasarım olarak lanse edilebilmesi için bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir.

Bir Ürünü Tasarım Yapan Unsurlar

Ortaya çıkarılan çalışmanın, tasarım olarak ifade edilmesi için şekli, rengi, dokusu, biçim özellikleri ve genel yapısı ile algılanabilir özelliklere sahip olması gerekmektedir. Yani dış görünüşüne bağlı olarak rahatlıkla algılanabilen her ürün tasarım olarak ifade edilebilmektedir. Dış görünüşü itibari ile değerlendirilen tasarımlara daha çok endüstriyel tasarım ismi ile ifade edilmektedir. Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız tasarımları, meydana getiren unsurlar şu şekildedir;
• Öncelikle yapılan çalışmanın tasarım olabilmesi için özgün olması gerekmektedir.
• Tasarım düşsel öğeler değildir ve mutlaka duyu organları ile algılanabilir niteliklere sahip olmalıdır. Yani kafanızda çok önemli ve güzel bir tasarımın olması hiçbir şey ifade etmemektedir. Kafanızda yer alan tasarım, çizim grafik veya farklı modelleme teknikleri ile meydana geldiğinde ancak bir anlamı bulunmaktadır.
• Meydana getirdiğiniz ürünün tasarım olabilmesi için, aynı alanda üretilen veya tasarlanan ürünlerden ayırt edici özellikleri ile ayrılmalıdır. Yani kısacası tasarım, benzersiz olmalıdır.

Tasarımlar Nasıl Değerli Hale Getirilir?

Ne aklınızda mükemmel bir tasarımın olmasının size bir faydası dokunacak ne de meydana getirdiğiniz ancak tescilini yaptırmadığınız tasarımın size bir faydası olacaktır. Eşsiz tasarımlar tescil ettirilmediğinde, tasarımcısına herhangi bir fayda ve hak sunmamaktadır. Tasarım tescili bu bakımdan oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir. Meydana getirdiğiniz tasarımlar, yukarıda saydığımız unsurları barındırıyorsa, yapmanız gereken vakit kaybetmeden tescil işlemine başvurmaktır. Tasarım tescilleri bireysel olarak yapılabildiği gibi bu alanda hizmet veren patent firmaları tarafından da gerçekleştirilmektedir. Kolay Patent ekibi olarak, bizler bu konuda hizmet veren önemli firmaların başında gelmekteyiz. Tasarımlarınıza ilişkin tescil işlemleri için bizleri ziyaret edebilir veya iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?