Neden Marka Tescil Yaptırmalıyım?

Neden Marka Tescil Yaptırmalıyım?

Neden Marka Tescil Yaptırmalıyım?

Neden Marka Tescil Yaptırmalıyım?

Neden Marka Tescil Yaptırmalıyım?

Neden marka tescili yaptırmalıyım?  bu alanda merak edilen her şeyi yazımızın içeriğinde sizlere ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağım. Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren her işletme, mutlaka bir marka kullanarak kendilerini müşterilere tanıtmaktadır. Markanın önce tanıtımını yapmak daha sonra tescil ettirme düşüncesi hak sahiplerinin haklarını kaybetmeleri problemlerine neden olabilir.  Türk Patent Enstitüsü’’ tescil edilmemiş olan markalar yasal olarak size ait değildir’’ demektedir.  Bu nedenle kendilerini piyasaya tanıtmak isteyen satış sektöründe çalışma yapan kişilerin markalarını tescil ettirmeleri kendilerinin yararlı olacaktır.

 

Türk Patent Enstitüsü dahilinde faaliyet gösteren her işletme, korunma altına alınmış olacaktır.  Bu konuda marka sahiplerinin hiçbir tereddütte ve ikilemde kalmamalarını öneririm. Neden marka tescili yaptırmalıyım? Sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Markanın hak sahibi tarafından piyasaya tanıtılmaya çalışıldığı dönemde,  başka bir başvuru sahibi tarafından tescil altına alınmak istenmesi durumunda hak sahibinin yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi çok daha kolay olacaktır.  Bu şekilde oluşacak sorunlara ve haksızlıklara karşı markaların tescil edilmesi son derece önemlidir.

Marka tescili Hakkında Yasal Bilgiler

Marka sahiplerinin kullanmakta oldukları markalar ile ilgili en büyük hata yaptıkları bir diğer husus da ticari unvanlardır.  Ticari unvanlarda yer alan, sahiplerince marka olarak kullanılan ibareler ticaret siciline kayıt ettirilmiş olmakla birlikte 556 sayılı markaların korunması hakkında KHK hükmünce korunma altına alınmaktadır. Neden marka tescili yaptırmalıyım? Sorusuna ek olarak işletmelerce bu şekilde ticaret siciline kayıtlı ancak Türk Patent Enstitüsü’ne kayıtlı olmadan kullanılan markalar zaman içerisinde aynı ya da benzer alanda başka bir işletme tarafından tescil ettirilebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılmamak için işletmeler yasal sorumluluklar çerçevesinde markalarını tescil ettirmelidir.

Marka Tescilinin Ayrıcalıkları

Tescil başvurusu ile birlikte 10 yıl sürecek bir koruma süreci başlayacaktır. Diğer kişi ve kuruluşların bu markayı kullanması ve haksız rekabet unsurlarını taklit ve ya kopya gibi uygunsuz şekilde kullanmaları da önlenmiş olacaktır.  Markanın devir, satış, bayilik ve lisanlarının verilmesi ticari hakların elde edilebilmesini de sağlamaktadır. TSE kalite belgelendirme, garanti belgesi, com.tr uzantılı internet adreslerinin alınması markanın yararına olacaktır. Markanın isim tescil işareti ile kullanımı ve tescil durumunun beyanı da bu şekilde mümkün olacaktır.

 

Yorum

Henüz Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?