Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Günümüz dünyasında gelişine rekabet ortamı ile bütün firmalar ve isimler, birbiriyle rakip olmaktadır. Bu anlamda marka tescili neden önemlidir sorusu ortaya çıkar. Her sektörde geçerli olan bu husus için rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayan pek çok faktöre bulunmaktadır. Bu anlamda en çok karşınıza çıkan esas ise markanız olacaktır. Markanız için seçtiğiniz bir renk, logo ya da slogan sizi diğerlerinden ayıran farkınız olacaktır. Bu markalar, işletme ya da isme özel ve aidiyet taşıyan bir kavramdır. Böylelikle markanızın tescili de size ait olmalı ve sizin izniniz dışında başka herhangi bir yerde kullanılmamalıdır. Burada da devreye kolay patent girmektedir.

Sahip olduğunuz ticari şeklin taklit edilmesi durumundan endişe ediyorsanız, en kısa zamanda TPE’ye başvurmanız gerekecektir. Ancak unutmayın ki diğer tüzel ya da gerçek kişiler sizden hızlı davranabilir ve markanızın tescili için başvuru yapabilir. Bu da sizin hakkınızın yenmesine sebep olacaktır. Markanızın tescil edilebilecek bir kriter uyumluluğu varsa, tescil edilmesi halinde de 10 sene korunacaktır. 10 senenin sonunda yenileme talebi oluşturarak bu koruma süresini istediğiniz bir vakte kadar uzatmanız da mümkündür. Marka tescili neden önemlidir sorusunun iki net cevabı vardır.

  • Tescil markanıza ait tüm haklar size ait olur ve üçüncü şahıslar izinsiz kullanamaz.
  • İsterseniz markanızı başka birisine devredebilir, lisansını ya da kullanım hakkını da başkasına verebilirsiniz.

Marka Tescili Yaptırmanın Avantajları

Renk, logo, slogan vs gibi sizin markanıza ait olan pek çok unsur, herkesin gözünde bilinir olsa da burada önemli olan nokta Türk Patent ve Marka Kurumu’nun bu durumu resmi olarak biliyor olmasıdır. Çünkü bunu için markanızın bir benzeri olmaması ve tek bir örnek olarak yerini alması her zaman için en önemli noktadır. Marka tescil ile aşağıdaki avantajlara siz de sahip olabilirsiniz.

  • Markanızın gelir kaynakları yükselir.
  • Reklamınız çoğalır ve markanız daha çok duyulur.
  • Fizibilite artışı yaşanır.
  • Sektördeki rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.
  • Marka olarak ilk ve tek olursunuz.

Eğer siz de profesyonel bir marka tescili hizmeti almak isterseniz, bize iletişim adreslerimizden ulaşabilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Marka tescili neden önemlidir konusuna dair aklınızda herhangi bir soru işareti varsa, Kolay Patent olarak severek yardımcı ı olmak isteriz.

Yorum

Henüz Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?