Marka Sınıfları Nelerdir ?

Marka Sınıfları Nelerdir ?

Marka Sınıfları Nelerdir ?

Marka Sınıfları Nelerdir ?

Marka Sınıfları Nelerdir ?

Marka tescil başvurusunda bulunurken, markanızın hangi sektörde kullanılacağı bir marka sınıflandırması yaratmaktadır. Marka sınıfları nelerdir sorusu bu noktada merak edilmektedir. Hangi alanda markanız kullanılacaksa o sınıf içinde başvurusu yapılmalıdır. Yapılan bu marka sınıflandırması ise Uluslararası Nice Sınıflandırması şartları dâhilinde yapılmaktadır. Bu anlamda toplam 45 adet marka sınıfı bulunmaktadır. Bu sıralamalardan, 1 ve 35 arası olan sınıflar mal sınıfları, 35 üzeri ise hizmet sınıfları olarak belirlenir. Bu sınıflar markanın geleceği için oldukça önem arz etmektedir.

Çünkü bilmenizi isteriz ki markanızı bir kere tescil ettirirseniz tekrar bir sınıfa ekleme gibi bir durum olamayacaktır. Ama aynı isim içinde yeni bir sınıfta, farklı bir marka başvurusu yapabilmektesiniz. Bu da sınıflandırma sürecinin en baştan yapılması demektir. Bu anlamda marka sınıfları nelerdir konusu dahilinde markanızın ilerde hangi alanlarda kullanılabileceğini önceden sağlıklı bir şekilde belirlemek size gelecekte avantaj sağlayacaktır. Eğer marka başvurunuzda sadece bir tane sınıf seçerseniz, tek sınıflı marka durumu oluşur. Markanız tescil ettirmek istediğiniz süreç içinde hangi sektörel sınıflandırma için yer alacağınızı belirlemeniz gerekir. Böylece ait olunan sektörde koruma altına alınacak ve hizmet grubu belli olacaktır.

Sınıf Tercihi Nasıl Yapılır

Markanızın sınıfını belirlerken tescil ettirmek istediğiniz sınıf ya da sınıfları belirtmeniz müracaat için yeterlidir. Ancak bahsettiğiz gibi, burada önemli olan detay, markanızın geniş çaplı bir araştırmaya tabi tutulmasıdır. NICE denilen Mal ve Hizmet Sınıfları’nda sınıf çizelgesi 35’e kadardır. Bu 35. Sınıl ise başvuru yapanların en çok kafasını karıştıran mevzulardan biri haline gelmiştir. Eğer farklı markalara sahip olan ürünleri, tek bir çatı altında satacaksanız, bu sizin 35. sınıfa ihtiyacınız var demektir. Üretimini gerçekleştirdiniz mallar için ise bu sınıfa ihtiyacınız yoktur.

Marka sınıfları nelerdir konusu dâhilinde ayrıca müracaat edilen her ek sınıf için ise ayrı bir fiyatlandırma sistemi uygulanmaktadır. 2019 senesi için geçerli olan ve belirlenmiş ücret tarifesine göre her ek sınıf için 205 TL ücret artışı yaşanmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun kabul etmiş olduğu NICE sınıflandırma kriterleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Kolay Patent olarak bize ulaşabilir ve tüm dünyada geçerli olan sınıf listeleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Markanızı en doğru şekilde tescil ettirmek için bizi arayın.

Yorum

Henüz Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?