Marka Nasıl Alınır ?

Marka Nasıl Alınır ?

Marka Nasıl Alınır ?

Marka Nasıl Alınır ?

Marka Nasıl Alınır ?

Marka nasıl alınır şeklinde sorulan sorunun cevabı, girişimcilerin ya da teşebbüslerin, kendi mal ve hizmetlerinin diğerlerinden ayrılması adına vesile olması koşuluyla; kelimeler, logo, harfler, şekiller, rakam ve görsel olarak otaya çıkan her şeyi, yani tüm işaretlerin tescil ettirilmesi ile kayıt altına alınması işlemlerinin hepsidir. Marka tescili alınmasındaki süreç ise farklı etaplardan oluşmaktadır. Bu aşamaları ise şu şekilde açıklayabiliriz.

Marka Tescil Aşamaları

Müracaat işlemi: Gerekli sorgulama sonrası sonucun olumlu olması ile markanın tescil için uygun olup olmadığı kararlaştırılmaktadır. Bu karardan sonra da istenen sektör ve alan üzerinden markanın tescil talebi yerine getirilmektedir.

Yapılan müracaatın incelenme aşaması: Bu etapta ise markanın tescil talebine karışık yapılan müracaatın, uzmanlar tarafından tescil için uygunluk durumunun gerekli araştırmasının ve sorgulanmasının yapılmasıdır. Yasalar gözetiminde uzmanlar tarafından yapılan incelemeler ile herhangi bir şeklin ya da sözcüğün markanın özelliklerine dahil olup olmadığı şeklinde bir belirleme yapılır. Bu belirleme ile onay verilip yayına çıkartılabilir ya da ret verilerek dosyanın kapanması da sağlanılabilir. Marka nasıl alınır aşamalarının ikinci etabı bu şekildedir.

Müracaatın ilanda yer alması: Yapılan incelemeler ile marka, 2 ay boyunca Markalar Bülteni’nde ilana çıkarılmaktadır. Bu aşamada ise herkes tarafından itirazın gelebileceği bir süreç olmaktadır. Bu süreç içinde maalesef marka tamamen savunmasız bir pozisyonda yer alır ve herkes itiraz sürecine konu olabilmektedir.

Onay verilen aşama: Eğer önceki süreç içinde marka aleyhine herhangi bir itiraz gelmezse, tescil içni son aşamaya girilmiş demektir. Markayla ilgili onay kararı bu sürece hazırlanır ve tescil belgesi düzenlenmesi adına gerekli harç tahsis edilmek istenir. Varsa diğer gerekli belgeler de kapatılmış olur.

Kolay Patent ailesi olarak bu alanda her daim profesyonel kişilerle çalıştığımızı belirtmek isteriz. Ayrıca hem Türkiye’de hem de yurt dışında oldukça geniş bir ağa sahip olmamamızın verdiği güvenle, çalışmalarımızda mutlaka bir ön çalışma da yapıyoruz. Eğer daha önce markanın değerinin alınma durumu varsa, bu sayede başvuru yapıldığı zaman ödenilen ücret boşa gidebilmektedir. Ama firma olarak öncesinde yaptığımız çalışmalar sayesinde marka nasıl alınır diye merak ediyorsanız, Kolay Patent olarak bu tür talihsiz bir durumla karşılaşma ihtimaliniz yoktur.

Yorum

Henüz Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?