Patent ve Faydalı Model

Patent ve Faydalı Model

Patent ve Faydalı Model

Patent ve Faydalı Model

Buluşlar ülkelerin ve toplumların belli konumlara gelebilmesi adına önem art etmektedir, elbette ki her şey buluş görevi görmemektedir. Bir yenliğin buluş sayılabilmesi için tarım, sanayi gibi alanlara uyarlanabilmesi gerekmektedir. Daha da önemli buluşunuzun eskilere benzememesi yani yeni ortaya çıkması ve buluşu elde ederken benzersiz bir yöntem kullanılması da gereklidir. Buluşlarınız yukarıdaki tüm nitelikler eğer uyuyor ise buluş konusunda sizlerde bir şeyler başarmışsınızdır. Peki, buluşlarımızı nasıl koruyabiliriz? Çözümü oldukça basittir, Patent ve faydalı model sayesinde sizlerde buluşlarınızın haklarını yasal olarak koruyabilirsiniz.

Devletler insanların ve kurumların buluşlarını korumak adına somut adımlar atmıştır, Patent ve faydalı model tam olarak bu amaca hizmet etmektedir. Patentler buluşların size ait olduğu yasal olarak kanıtlayan tescilleri ifade eder. Yani buluşunuz bir başkası tarafından kullanılamaz, üretilemez ve kesinlik de satılamaz. Sizlere yasal olarak birçok hak tanınmakla beraber önemli gelir kaynağı elde etmenizde de yardımcı olmaktadır.

Uluslararası ve ulusal olarak patentleriniz güvence altında olur, örnek olarak Türkiye’de buluşunuza patent yaptırdıysanız, dünya genelinde hiç kimse sizin buluşunuzu kullanamaz. Bu şekilde düşünüldüğünde Patent ve faydalı model sizlere birçok avantaj katacaktır. Toplum ve insanlık açısından sanayiye uyarlanabilen üst düzey bir buluş yaptığınızda bunu satabilir, üretebilir hatta kiralayabilirsiniz. Önemli gelir kaynağı elde etmek adına patent çalışmalarına biran önce başlayabilirsiniz.

Patent ve Faydalı Model Arasındaki Farklar

 

Aslında patent ve faydalı model arasında elle tutulur bir fark bulunmamaktadır, faydalı modelde aynı şekilde buluşların belli nitelikleri olmasını ister( yeni buluş, sanayiye uygulanabilirlik, tekniğin yeni olması vs). Faydalı model başvurusu yapan kişilere ya da kurumlara belli haklar tanınmaktadır, buluşu üretmeden tutunda pazarlamaya kadar birçok avantajı sunar.  Patent ve faydalı model arasındaki en önemli fark ise zaman ve maliyettir. Faydalı model daha kısa sürede ve daha az maliyet karşılığında alındığı için birçok kişi ve kurum tarafından tercih edilmektedir. Faydalı modele başvuru yaptıktan sonra başlayan süreç yaklaşık olarak 10 yıl devam eder ve bu süre daha sonrasında uzatılamaz.

Patent Çeşitleri Nelerdir?

Patent çeşitlerini üç gruptan incelememiz mümkündür, bunlar; incelemeli patent, incelemesiz patent ve son olarak yukarıda da ifade ettiğimiz faydalı modeldir. İncelemeli patentler araştırma sonucuna dayanarak verilir ve başvuru yaptığınızdan itibaren 20 yıl geçerli bir anlaşması bulunmaktadır. İncelemesiz paten ise,  7 yıl geçerli olup inceleme süresi bu 7 yıl içinde yapılmaktadır. Eğer bu süreç içerisinde patentiniz uygun görülürse totalde 20 yıl geçerli süreç başlar. İki patent sistemi de 20 yıl sürmektedir ve süre kesinlikle uzatılamaz.

Kolay Patent Ekibi, patent başvurusu, patent araştırması gibi alanlarda hizmet sunmaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde buluşlarınızı onaylatabilir ve en kısa süre içerisinde buluşlarınızı tescillendirebiliriz. Yurtiçi ve yurtdışında gelişmiş bir iletişim ağına sahip olan firmamız profesyonel ekiplerle çalışmaktadır. Bizlerle iletişime geçerek firmamız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?