Patent ve Faydalı Model Başvurusu

Patent ve Faydalı Model Başvurusu

Patent ve Faydalı Model Başvurusu

Patent ve Faydalı Model Başvurusu

Patent, genel olarak teknik yeniliklerin korunması adına verilen tescil belgedir. Buluşlarınızın ve yeniliklerinizin bölgesel veya küresel anlamda korunmasını istiyorsanız, sizlerde patent başvurusu yapabilirsiniz. Patent ve faydalı model başvurusu bu sektörün duayenleri tarafından yapılmaktadır, öncelikle bir araştırma süreci bitmesi gerekir çünkü buluşunuzun yeni olması ilk şarttır. Daha önce bulunmuş bir yenilik için ne kadar başvuru yaparsanız yapın gerekli sonucu alamayacaksınız. Bunun dışında buluşunuz sanayiye uyarlanabilmelidir ve var alan tekniğin üstüne çıkılmalıdır.

Buluşunuz ilk öncelikle yukarıda belirtilen 3 kriteri de yerine getiriyor ise başvuru yapmak için güvenilir bir firma bulmanız gerekecektir. Kolay Patent Ekibi bu anlamda sizlere her zaman yardımcı olarak sorularınıza cevap verecektir. Patent ve faydalı model başvurusu konusunda yardım almak için firmamızla iletişime geçmeniz yerinde olacaktır. Kolay ve kısa sürede patent almak istiyorsanız, her zaman bizleri tercih edebilirsiniz.

Patent ve Faydalı Model Başvurusu Nasıl Olur?

Buluşunuzun tescillenmesi için öncelikle hangi amaç doğrultusunda olduğu bulunmalıdır, ülkemizde 3 çeşit başvuru seçeneği vardır, bunlar; incelemesiz patent başvurusu, incelemeli patent başvurusu ve faydalı model başvurusudur.

Faydalı model başvurusu yapıldığı andan itibaren kısa sürede sonuçlanabilir, maliyet açısından baktığımızda da diğerlerine oranla daha da karlı olduğunuzu söyleyebiliriz. Başvuru yapıldığı andan itibaren 10 yıllık bir süreye kadar modeliniz korunur ve bu süre kesinlikle uzatılamaz.

İncelemesiz patent başvurusu süre olarak en fazla zaman alan modeldir, inceleme yapılmadan gönderildiği için süreç içerisinde araştırma yapılır. İnceleme 7 yıl bile sürebilir, eğer buluşunuz bu süre zarfı içerisinde incelendeyse tescil hakkı sona erir ve bir daha başvuru yapma hakkınız olmaz.

İncelemeli patent başvurusu ise diğerlerine oranla orta aralıkta tanımlanabileceğini söyleyebiliriz. Başvuru süreci için araştırma raporu istenir ve başvuru tarihinden itibaren 20 yıla kadar tescil hakkı bulunmaktadır. Bu süre bittikten uzatma gibi bir şansınız maalesef ki yoktur.  Genel olarak Patent ve faydalı model başvurusu sistemi bu şekilde olmaktadır. Kolay Patent Ekibi gelişmiş ağı sayesinde başvuruları kısa sürede yapar.

Patent ve Faydalı Model Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

Herkes tarafından dile getirilen bir soru ile bu yazımıza devam edeceğiz. Patent ve faydalı model başvurusu yaptım ve beklemeye geçtim, bu süreç uzun sürebiliyor ve başka biri benim buluşuma benzer bir model gönderdi sonuç ne olur? Öncelikle patent başvurusu yaparken ülke ve bölge seçimi yapabilirsiniz yani sadece ülkenizde yasal hakları elinizde bulundurmak istiyorsanız, başvuruyu ona göre yapmalısınız. Küresel olarak bütün dünya geneli bir buluşunuz var ise ona göre başvuru yapmalısınız. Maddi durumlar bölgelere ve ülkelere göre değişebilir, patent vekilimiz ile bu konuyu detaylı bir şekilde görüşmelisiniz. Ek olarak aynı model Patent ve faydalı model başvurusu yapıldığında araştırma yapılarak elemeler yapılır ve son olarak daha önce kim başvuru yaptıysa ona tescil hakkı sağlanır.

 

 

 

İlgili Hizmetler

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?