Patent Araştırma

Patent Araştırma

Patent Araştırma

Patent Araştırma

Buluşların yerel ve uluslararası açıdan haklarını koruyan sisteme genel olarak patentlenme süreci olarak ifade edilir. Size ya da kurumunuza ait olan yeniliklerin başkalarından korunması amacıyla patent başvurusu yapabilirsiniz. Bu konuda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Patent araştırma süreci olmuştur. Elbette ki patent alma işlemlerinde bazı niteliklerin olması şartı aranmaktadır, eğer bu nitelikler yok ise buluşunuzun tescili maalesef onaylanmaz. Şimdi bir buluşun patent kategorisinde yer alabilmesi için gerekli olan şartlar neler bunları sizlerle paylaşalım;

  • İlk öncelikle buluş yeni olmalıdır, eski buluşlara benzeyen ya da ortak noktası olan ürünler ya da yenilikler patent tescili alamaz.
  • Sanayiye fayda sağlamalı ve aynı zamanda sanayiye uyarlanabilir olmalıdır.
  • Buluş sırasındaki tekniğin benzersiz bir biçimde olması gerekmektedir.

Buluşunuz eğer yukarıdaki nitelikleri barındırıyor ise başvuru yapabilirsiniz, başvuru yapıldıktan sonra buluşunuz detaylı olarak incelenecektir, işte buna Patent araştırma denilmektedir. Uluslararası ve yerel olmak üzere bütün yayınlanmış patentler, faydalı modeller, makaleler ve internette yer alan yazılar incelenerek buluşun özgün olup olmadığı kontrol edilir. Bu iş için alanında uzman bir araştırmacı atanmaktadır, uzun sürebildiği gibi kısa süre içinde de Patent araştırma süreci tamamlanabilir.

Patent Araştırma Süreci Neden Önemlidir?

Patentlerinizin korunması adına bu şekilde bir araştırma süreci geliştirilmiştir, örnek olarak bir alanda buluşa imza attınız ve sanayi anlamında büyük faydasının olabileceğini düşünüyorsunuz ve başvuru yaptınız. Sizler Patent araştırma yapabilmek için gerekli uzmanlığa sahip olamayacağınız için sizler yerine kurumlar bunu yapmaktadır. Eğer zaten sizin buluşunuzun bir benzeri var ise çalışmanız onaylanmayacaktır. Ek olarak Patent araştırma süreci dergi ve sergi gibi alanlara da dikkat etmektedir. Buluşunuz örnek olarak bir sergide tanıtıldıysa %100 size ait olsa bile başvurunuz yine onaylanmayacaktır.

Patent modelleri içerisinde araştırmalar en kolay faydalı modelde yapılmaktadır, bu şekilde kısa süre içerisinde buluşunuz tescillenebilir. İncelemeli patent sisteminde ise başvurudan itibaren onaylanma süreci 1 yılı bulabilmektedir. Diğer taraftan incelemesiz patent sisteminde araştırma 7 yıl gibi büyük bir zaman aralığına denk gelebilmektedir.

Patent Araştırma İçin Neler Yapmalıyız?

Öncelikle bu alanda uzman ve yeterli kaynaklara sahip olamadığınız için Patent araştırma işlemini uzman bir firmaya bırakmalısınız. Eğer rastgele buluşlarınız için başvuru yaparsanız, daha önce bulunma olasılığı da değerlendirerek boş yere başvuru ücreti ödememenizi tavsiye ederiz. Bu alanda küresel olarak gelişmiş olan firmalar yabancı kaynaklara bile çabucak ulaşarak sizler için patent araştırması yapmaktadır. Bu sektörde yıllardır hizmet sunan Kolay Patent Ekibi kısa ve kolay bir şekilde Patent araştırma sürecini yönetir ve başvuruları sizin için yapar. Önemli bir gelir kaynağına sahip olabilmek adına biran önce başvurunuzu yapmalısınız. Kolay Patent Ekibi ile iletişime geçerek merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz.

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?