Marka Yenileme

Marka Yenileme

Marka Yenileme

Marka Yenileme

Markalar tescil ettirme işlemi sonrası belli bir süre için kullanılabilmektedir. Belli bir süre sonra ise marka yenileme gerekir. Markalardaki korunma süresi iş yapılan başvuru tarihi ile 10 senelik bir süreci kapsamaktadır. Ancak bu sürecin 10 senelik dönemler olarak yenilenmesi gerekir. Eğer 10 sene dolarsa, o zaman markanın korunması ve tescilinin devam etmesi için Türk Patent Marka ve Kurumu gözetiminde yenilenmesi gerekmektedir. Biz kolay patent olarak size marka yenileme işlemlerinizde size önceden bilgi vermekte ve gerekli adımları atmaktayız.

Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu gereği, markaların korunması ile ilgili olarak koruma suresi 10 sene olarak belirlenmiştir. Bu süre dolmadan altı ay öncesinde marka yenileme işlemi başlamaktadır. O sebeple marka yenilemem müracaatın da gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer herhangi bir yenileme işlemi uygulanmazsa, marka yasal olarak hükümsüz sayılacaktır. Geri alınma durumu da anca dava yolu ile olmaktadır. Ancak koruma hakkı da tamamen imkânsız hale gelebilmektedir. Aynı zamanda artık kısmı yenileme seçeneği de bu seçeneklerde yerini almıştır. Bu duruma göre yenileme işleminin 10 yıllık dönemler halinde yapılıyor olması, tescil edilen tüm mal ve hizmetlerde geçerli olabileceği gibi bazı ürün ve hizmetlerde de uygulanabilmektedir.

Marka sahibi yenileme talebinde bulunabilecek yegâne kişidir. Eğer birden fazla kişiye ait olursa, hak sahiplerinin temsilci ataması şeklinde olur. Herhangi bir ortak temsilci atanmamışsa, marka yenileme için başvuru formunda ismi olan ilk hak sahibi, temsilci olarak görülür. Markanın sahibini ya da vekilinin isteği üzerine gerçekleşen yenileme işlemin de gerekli olan belgeler; vekâletname, talep dilekçesi ve yenilemem ücretinin yatırıldığına dair alınan banka dekontu şeklinde olmaktadır. Eğer bu yenileme talebinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız, bu konuda daha detaylı bilgi almak adına firmamız ile iletişime geçebilir ve aklınızdaki soruları bize ulaştırabilirsiniz.

Marka yenilemede koruma süresinin bittiği ayın son gününden önce yer alan 6 ay içinde oluşması gerekmektedir. Bu süre zarfında da ücreti ödenmiş olmalı ve ödendiğine dair gerekli formlar da Türk Patent’e ulaştırılmalıdır. Siz de bu sürecin yönetimini profesyonel ellere bırakmak isterseniz Kolay Patent olarak bizimle kontak kurabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?