Marka Yayına İtiraz

Marka Yayına İtiraz

Marka Yayına İtiraz

Marka Yayına İtiraz

Marka yayına itiraz, yayına çıkartılan herhangi bir markanın aynısı ya da benzeri hizmetlerin daha önce kullanılmış veya başvurusu yapılmış olan itirazlardır. Bu nedenlerden kaynaklanan sorunlardan dolayı kişilere marka başvurusuna itiraz hakkı doğmaktadır. Kullanılan marka tescilli olmasa bile; marka hakkı, kullanımı ispatlanacak bilgi ve belgelere dayanarak marka yayın itirazında bulunulabilir. Nadiren de olsa tescile engel olan benzer markalar, resmi marka haberlerinde ilan edilirler. Üçüncü kişi, süresinde olmak şartı konulan markalara itiraz hakkı tanınmıştır.

Marka yayını, yapılan markaların başvuruları incelemeden geçtikten sonra, üçüncü kişilerin itirazı resmi marka bülteninde ilan edilir. Resmi marka haberlerinde ilan süreleri üç aydır. Bu belirlenen üç aylık süre içerinde resmi marka bülteninde ilan verilen markaya itiraz etme hakkı bulur. Marka yayına itiraz nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Benzerlik
  • İzinsiz Başvuru
  • Önceki Hak
  • Devletlere Ait Özel Semboller
  • Tanınmışlık
  • Fikri Mülkiyete Konu Hak
  • Yenilenmeme
  • Kötü Niyet

Bu başlıkların içerikleri anlatıma başlandığında marka yayına itiraz nedenleri ortaya çıkmaktadır. Marka yayına itiraz direk olarak ya da online olarak yapılır. Marka sahipleri kendi markaların benzer ya da aynı nitelikteki ürünleri ve reklamları gördükleri zaman yayına itiraz hakları otomatik olarak doğar. İtiraz başvurusu yapıldıktan sonra resmi marka bülteni yayına çıkan markaları kontrollerini sağladıktan sonra tespit edilmesi ve rapor tutulmasından sonra müşteriyle iletişime geçilmektedir.

Marka Yayına İtiraz Bülteni

Marka yayına itiraz bülteninde belirlenen sürede ilan edilen yayına marka çıkar. Yayına çıkan markaya itiraz hangi durumlarda edileceği “556 Sayılı KHK ve 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Uygulanmasına Dair Yönetmelik” te yazmaktadır. Şahsi tescil markanız ya da tescilli markanız varsa KHK’da belirtilen nedenlerden dolayı marka itirazında bulunulabilir.

Kötü niyetli kişilerin markanızla ilgili itibarsızlığa sebep olan başvuruları başarısız olarak sonuçlanır. Marka bültenlerinde çıkan marka yayınlarının kendi markanızla benzer olduğunu tespit edilmesi için birçok yere başvuru yapabilirsiniz. Kolay patent olarak sizlere en iyi marka yayına itiraz konusunda faydalı olacağımızdan şüpheniz olmasın.  Markanızla ilgili sorunların çözülmesi için bizlere iletişime geçiniz.

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?