Marka Tescil Süreçleri Nelerdir?

Marka Tescil Süreçleri Nelerdir?

Marka Tescil Süreçleri Nelerdir?

Marka Tescil Süreçleri Nelerdir?

Gelişen küresel ortamla birlikte rekabet hat safhaya gelmiştir, hal böyle olunca kurumlar ve şahsi kişiler rakiplerinin bir adım önüne geçebilmek adına çalışmalar yapmaktadır. Sizlere ait olan bazı işaretlerin( logo, slogan, sembol, renk, sayı vs.) markalaştırılması yapılan bu çalışmalara örnek olarak gösterilebilir. Bu sayede diğer kurum ve şahıslardan farkınızı ortaya koyabilir, alanınızda daha da popüler olabilirsiniz. Markanızı tescillendirmek yani yasal haklarına sahip olabilmek için belli adımları izlemelisiniz. Bu yazımızda genel olarak marka tescil süreçleri nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz.

Marka tescil işlemini bizzat işaret sahipleri olarak sizler yapabilirsiniz, ancak sürecin her yönünü detaylı bir şekilde bilmeli ve gerekli adımları buna göre atmalısınız. Bunun dışında marka tescil başvurularını bu alanda uzman olan firmalar aynı şekilde alanında deneyimli vekilleri tarafından yapmaktadır. Bu firmalar markaların izlenmesinden başlayarak gerekli başvuru yaparlar ve ardından 1 yıl içerisinde markanız yasallaşmış olur. Marka tescil süreçleri nelerdir? Sorusuna cevap vermeden önce önemli bir olay üzerinde durmak istiyoruz. Eğer sizlerin başvuru yaptığı marka değeri bir başkası tarafından alındıysa çalışmanız izleme aşamasında elenir ve ödediğiniz ücret maalesef ki boşa gider. Bu alanda hizmet sunan firmalar başvuru yapmadan önce marka değerinizi inceler ve sizleri olası zarardan kurtarır.

Marka Tescil Süreçleri Nelerdir? Hangi Aşamaları İzlemeliyiz?

Marka tescili için onay kararını veren Türk Patent ve Marka Kurumu yönergesinde başvuru için bazı belgeler istemektedir. Öncelikle bu belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalısınız ve ardından bu kuruma online olarak ya da bizzat dilekçe göndererek başvuruda bulunabilirsiniz. Marka tescil süreçleri nelerdir? Şimdi bunları maddeler halinde sizlerle paylaşalım;

  • Marka tespiti yapılmadan önce ihtiyaçların net olarak belirlenmesi yani danışmanlık hizmeti
  • Marka izleme sayesinde sizlerin markalarına benzerlerin olup olmadığını bulma
  • Marka tescil süreci hakkında bilgi verilmesi, olasılıkların paylaşılması
  • Gerekli olan tüm belgelerin toplanması
  • İlk olarak online başvurunun yapılması
  • Başvurunun Hukuki açıdan Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmesi
  • Olumlu dönüş olması takdirde Resmi marka bülteninde sonucun ilan edilmesi
  • Markaya ait olan tescil belgesinin bizzat kişilere ya da firmanın atadığı vekile teslim edilmesi

Yukarıdaki süreçler olumlu bir marka tescilini ifade etmektedir, eğer marka değerinizin bir benzeri daha önceden tescillenmiş ise marka izleme aşamasında süreç sona erebilir. Marka tescil süreçleri nelerdir? Özetle açıklamaya çalıştık, eğer bu konuda kafanızda takılan bir soru var ise sitemizde bulunan diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Marka tescili konusunda yıllardır hizmet sunan Kolay Patent Ekibi alanında uzman olan vekillerle çalışmaktadır. Gerek marka konusunda danışmanlık gerekse de marka tescili konusunda firmamıza başvuru yapabilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde marka değerinizin yasallaşmasını istiyorsanız, biran önce bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vekillerimiz ve müşteri hizmetlerimiz her zaman sizlere yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?