Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Marka Tescil Nasıl Yapılır?

Sizlere ait olan değerlerin ya da işaretlerin(logo, slogan, renk, şekil, sayı vs.) yasal olarak haklarının da sadece kendinizin kullanabileceğini biliyor muydunuz? Günümüzde birçok firma ve şahıslar diğerlerinden farklı yapılara sahiptir ve en önemlisi bu kurum ve şahısların belli marka değerleri bulunmaktadır. Bunlar yasal olarak sadece onlara aittir ve başkaları tarafından kullanılması mümkün değildir. Sizlerde marka tescil başvurusu yaparak değerlerinizi güvence altına alabilirsiniz. Marka tescil nasıl yapılır? Bunun için karşınıza iki seçenek çıkacaktır, bizzat sizlerin yapabileceği gibi Kolay Patent Ekibine başvuru yaparak bu süreci tarafımızca yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Marka tescil başvurularını kabul eden ve bu alanda yetkili olan tek kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Başvuruları değerlendirir, inceler ve en geç 1 yıl içerisinde nihai kararını taraflara yazılı bir şekilde gönderir. Marka tescil nasıl yapılır? Bu konuda bizzat siz kendiniz marka tescil işlemlerini yapmak istiyorsanız, iyi bir araştırma sürecine dahil olmalısınız. Özellikle de marka inceleme konusunda gelişmiş bir ağınız olmalıdır çünkü sizlere ait olduğunu düşündüğünüz bir işaretin ya da değerin başkaları tarafından alınmadığı bilinmemektedir. Marka inceleme sayesinde sizlere benzer olan bütün içerikleri görebilir ve ona göre karar verebilirsiniz.

Marka Tescil Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Kolay Patent Ekibi bu alanda uzman vekillerle çalışmaktadır, gem yurtiçi hem de yurtdışında gelişmiş bir ağa sahip olmamızdan dolayı çalışmalarınızın tescillenmesi adına ön çalışmaları yapmaktayız. Örnek olarak benzer marka değeri daha önce alındıysa başvuru yaparken ödediğiniz ücret boşa gidebilir ancak firmamız daha önce inceleme sürecini tamamladığı için bu tarzda bir durumla karşılaşmak mümkün değildir. Marka tescil nasıl yapılır? Şimdi bunları maddeler halinde sizlere anlatalım;

  1. Başvuru Aşaması; Araştırmaların yapılması ile birlikten markanızın tamamen size özgün olduğu öğrenildikten sonra vekiller bizzat yazılı bir şekilde başvuruyu yapar. Bu konuda firmamız gerekli belgeler hakkında sizleri bilgilendirecektir.
  2. İnceleme Aşaması; Başvuru değerinizin marka değeri olup olamayacağı bu aşamada Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenir. En uzun aşamadır ve yaklaşık olarak 1 yıl kadar sürebilir. Bu aşamada marka değeriniz onay alır ya da reddedilir.
  3. İlan Aşaması; İnceleme aşamasından sonra yaklaşık olarak 3 ay boyunca markanız Resmi Markalar bülteninde Yayınlanır, 3. Şahıs kişiler bu süreçte itiraz edebilir, markanız özetle korumasızdır.
  4. Kabul Aşaması; Türk Patent ve Marka Kurumu’nun son olarak çalışmayı resmi açıdan kabul etmesidir. Gerekli harçlar yatırıldıktan sonra artık marka değeriniz sadece size aittir ve 3. Şahıs kişilerin itiraz etmesi mümkün değildir.
  5. Belgenin Verilmesi; Türk Patent ve Marka Kurumu tescil belgesini çalışmayı yürüten vekillere bizzat iletir.

Marka tescil aşaması bu şekilde son bulur, firmamızla iletişime geçerek bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlgili Hizmetler

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?