Marka Tescil İtirazları

Marka Tescil İtirazları

Marka Tescil İtirazları

Marka Tescil İtirazları

Marka tescili için bilgi edinebilmek adına, marka tescil itirazları için marka hakkında sağlıklı bir şekilde bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Sonuç olarak marka dediğimiz kavram, üretilen hizmet ya da malın diğerlerinden ayırt edilebilmesini sağlayan bir faktördür. Bu faktördeki ölçüt de isimler, şekiller, sayılar, harfler, malların şekli ve çizimleri ifade edilebilen ambalajlar şeklinde olmaktadır. Bu işaretlerin basılması ya da çoğaltılması gibi oluşan işaretler, şekil dâhilinde değerlendirilir. Bu anlamda marka tescili, markanın gerçek ya da tüzel kişi üzerinden tescillenmesi işlemi olmaktadır.

Markanın sahipleri ya da markaya benzer bir şekilde oluşturulan başvuruda aynı ifadeyle karşılaşan vekiller, bunun belirlemesini yapar. Sonucunda da bir itiraz dilekçesi ya da formu oluşturmuş olur. Bu itiraz dilekçesi, talep edilen şartlar içinde şekli ve içerik olarak değerlendirilmektedir. Yapılan işlem ise uzman vekiller aracılığıyla gerçekleşir. Marka tescil itirazları için sonrasında da itirazın destekleyen kanıtlar ve bilgiler bir araya getirilmektedir. Ayrıca bu gizli olarak yer alan kanıtların üçüncü şahıslar tarafından öğrenilmesi yasak olmaktadır. Yapılan itiraz dilekçesi ise kurum tarafından belirlenen bir harç karşılığı verilmektedir. Bunun dışında bir vekillik ücreti de olmaktadır.

Ret Süreci

Türk Patent ve Marka Kurumu gereken değerlendirmeyi yaparak söz konusu itiraz için gerekirse ya da kısmi ret kararı vermektedir. Alınan karar her ne ise iki tarafa da iletilmektedir. Aynı zamanda iki ay içinde itiraz eden taraf Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’na itirazda bulunabilmektedir. Bu kurulda yapılan incelemeler sonucu verilen karar ise kesin sonuç olmaktadır. Ancak Fikri ve Sinai Mülkiyet hakları Mahkemesine, itiraz eden şirket ya da şahıs kararın iptal edilmesine yönelik müracaat edebilir.

Marka tescil itirazları için bu müracaat sahibi olan ve itiraz alan firmalar ya da vekilleri ise gerek ret olsun gerek kısmi ret, bu karara neden olan unsurları incelenmesi adına Türk Patent ve Marka Kurumu gözetiminde itiraz edebilir. Eğer gerek görülen belgeler veya bilgiler yeterli olarak görülmezse, vekil firma bunu kendi müşterisine rapor etmekte ve yeni bir düzenleme için işlemde bulunmaktadır. Siz de Kolay Patent olarak, marka tescil itirazları hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?