Marka Tescil Başvurusu

Marka Tescil Başvurusu

Markalar kurumları ya da kişileri diğer kurum ve kişilerden ayıran her türlü işaret olarak tanımlanabilir. Örnek olarak kurumunuzun logosundan tutunda bir sloganına kadar her şey marka değeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Markanız sayesinde diğerlerinden ayrılırsınız ve en önemlisi sizlerin belli ayrıcalığı olur. Bunu bir örnekle açıklarsak Kolay Patent Firması bir marka değeridir ve isim tescilinden tutunda sloganına kadar her şeyi tescillenmiştir. Başka kurum ya da şahıs bu ismi kullanamaz ve ek olarak bu isim üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştiremez. Sizlere ait olan bu işaretlerin resmi olarak tanımlanabilmesi adına Marka tescil başvurusu gereklidir. Ardından gelen onaylama ile birlikte size ait olan tüm işaretler yasal olarak güvence altına alınmış olmaktadır.

Sizleri diğerinden ayıran işaretlerin marka değeri olması için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapmanız gerekir. Marka tescil başvurusu yapabilmek için bu alanda uzman olmalı ve gerekli olan marka araştırmalarını yapabilmelisiniz. Daha önce tescillenmiş olan bir işareti siz bulsanız bile daha önce alındığı için yapacağınız başvuru reddedilecektir ve başvuru için ödemiş olduğunuz ücretler sizlere geri ödenmeyecektir. Bundan dolayı Kolay Patent Ekibi sizlere profesyonel hizmetler sunmaktadır, alanında uzman olan vekillerimiz sayesinde sorgulamalar kısa sürede yapılarak gerekli olan tüm adımlar kolay ve kısa bir sürede tamamlanacaktır. Marka tescil başvurusu için yapmanız gereken tek şey yani firmamızla iletişime geçmek olacaktır.

Marka Tescil Başvurusu Nerede Yapılır?

Türk Patent ve Marka Kurumu ülkemizde bu alanda gerekli onayı veren ve sizlere yasal olanaklar sunan tek kurumdur. Başvuru bizzat sizlerde yapabildiği gibi alanında uzman olan ve bu kuruma kayıtlı olan vekillerimiz aracılığıyla da yapılmaktadır. Marka tescil başvurusu dilekçenin ve gerekli olan belgelerin verildiği andan itibaren başlar. Yaklaşık olarak 1 yıl kadar sürebilir ancak çalışmanın durumuna göre bu süre daha da kısalabilir. Kolay Patent Ekibi daha önce marka sorgulaması yaptığı için çalışmanın ek olarak sorgulandığı sürede herhangi bir pürüz çıkmayacağı için işlemler daha kısa sürede tamamlanacaktır.

Türk Patent ve Marka Kurumu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra nihai kararını başvuruyu yapan kişiye ya da vekile yazılı olarak iletmektedir.

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuruyu yapan kim ise bu evraklarda ona göre değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer kamu tüzel kişisi yani şirketler bu konuda başvuru yaptıysa aşağıda listelenen evraklar gereklidir.

  • Vergi levhasını gösterir kopya belge
  • Marka tescil için başvurulan işaret( logo, slogan vs.)
  • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontu
  • Vekaletname ( eğer bu yok ise noter onayı gereklidir)
  • Şirketinin imzanın ya da mührünün olduğu fotokopi

Bunun dışında normal şahıs olarak başvuru yaparken istenilen belgeler ise şu şekildedir;

  • Kimlik fotokopisi
  • Marka tescil için başvurulan işaret( logo, slogan vs.)
  • Şirketinin imzanın ya da mührünün olduğu fotokopi
  • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontu
  • Vekaletname

 

 

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?