Marka Tescil Başvurusu Sınıf Ekleme

Marka Tescil Başvurusu Sınıf Ekleme

Marka Tescil Başvurusu Sınıf Ekleme

Marka Tescil Başvurusu Sınıf Ekleme

Markaların tescil edilmesi adına hizmet ve malların mutlaka uluslar arası bir sınıflandırmaya dâhil olup NICE sınıflandırması denilen bir sisteme tabi tutulması gerekir. Marka tescil başvurusu sınıf ekleme olayı ise çok farklıdır. Bu sistem 1957 senesinde uygulamaya getirilmiş ve son halini ise 1979 tarihinde almıştır. Cenevre’de yapılan bu değişiklik ile nice anlaşması oluşturulmuştur. Nice dâhillinde yapılan marka sınıflandırması tescilinde inceleme için ya da yayın ve diğer etaplar için malların, hizmetlerin düzgün bir şekilde tasnif edilmesi gerekir. Eğer bu sağlıklı bir şekilde yapılmazsa ileride pek çok problem doğabilecektir. Bu sorunların önüne geçebilmek için dizayn edilmiştir. Bu anlamda sistemde olabilecek karışıklıkların ortadan kalkmasını sağlar. Uluslar arası boyutta bir sınıflandırma olarak gerçekleşmesi amaçlanmaktadır.

Onay Sonrası Ekleme Mümkün Değil

Marka tescil başvurusu sınıf ekleme konusunda, bu sınıflandırma için markaların tescil edilebilmesi için mal ve hizmetlerin toplam 45 sınıfı bulunmaktadır. Bu sınıfların il 35 olanı ticaret ve son 10 tanesi ise hizmet sınıfı olarak faaliyet göstermektedir. Böylece birbirinden ayrılmaktadır. Tescil için başvurulan sınıfın belli olmasında ise iki yöntem izlenmektedir. İlkinde hangi alanda yer alıyorsa o sınıf için seçim yapılamaktadır. İkici yöntem olarak firmanın etkin olduğu alan haricinde gelecekte de faaliyet sürdürmek istediği alanlar üzerinden de sınıf seçimi yapmaktadır. Marka başvurusu yapılınca ya da tescil işlemi onaylandıktan sonra mal ve hizmet eklenme durumu mümkün değildir.

Yeni olan mal ve hizmetler için yeni marka başvurusu gerekir. Bu tescil başvurusundan sonra ise tekrar bir sınıf ekleme imkânı mümkün değildir. Marka tescil başvurusu sınıf ekleme için yeniden bir sınıf eklenecek ise markalarda tescil başvurusu yapılmalıdır. İlk başvuru zamanında pek çok firma başvuru harçlarını artması ile gelecekte girilmesi planlanan alanlar için de mümkünse o sınıflara da girelim diye düşünülmektedir. Kolay Patent olarak biz sizi her zaman doğru bir şekilde yönlendirmekte ve sizi sağlıklı bir iş planına sokmaktayız. Eğer siz de profesyonel bir marka hizmeti almak isterseniz bize iletişim adreslerimizden ulaşabilir ve kurumsal hizmetin keyfine varabilirsiniz.

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?