Endüstriyel Tasarım Tescil Süreci

Endüstriyel Tasarım Tescil Süreci

Endüstriyel Tasarım Tescil Süreci

Endüstriyel Tasarım Tescil Süreci

Endüstriyel tasarımlar üzerinde hak idea edebilmek ve kullanım tasarrufuna sahip olabilmek için, tasarımcının endüstriyel tasarım tesciline sahip olması gerekmektedir.  Belirli bir endüstriyel tasarım tescil süreci geçiren tasarımcı, bu sürecin sonunda tasarımına ilişkin olarak tescile sahip olmakta ve bununla birliktede tasarımından faydalanabilmektedir. Kolay Patent ekibi olarak, endüstriyel tasarımlarınızın tesciline ilişkin, tüm süreçleri sizin adınıza yürütmekteyiz. Sahip olduğunuz endüstriyel tasarım, yeni olmalı ve hâlihazırda bulunan tasarımlardan ayırt edici özelliklere sahip olması halinde rahatlıkla tescil işlemlerine başvurabilmektedir. Tasarımınız bu iki koşulu yerine getirdiği sürece, hangi alanda olduğunun veya nasıl olduğunun hiçbir önemi olmamaktadır. Sizin için ondan sonra önemli olan tek şey doğru bir endüstriyel tasarım tescil süreci geçirmenizdir.

Endüstriyel Tasarım Tescil Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Endüstriyel tasarım sahipleri için en önemli konulardan biri sahip oldukları bu tasarımı tescil ettirmeleridir. Tasarımların tescil ettirilmesi kolay bir işlem değildir ve belirli aşamalardan geçirilerek yapılmaktadır. Bu süreci bireysel olarak yönetmek oldukça güçtür ve konuya çok fazla hâkim olunması gerekmektedir. Bununla uğraşmak yerine bizim gibi alanında uzman ve başarılı bir patent firmasından yardım alarak süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz. Endüstriyel tasarım tescil süreci içerisinde yapılan işlemler ve sürecin genel işleyişi şu şekildedir;

  • Öncelikte tasarımınız, araştırma ve inceleme için takibe alınmakta ve detaylı bir şekli inceleme işlemine tabi tutulur. İlk etapta yapılan inceleme sürecini başarılı bir biçimde geçen endüstriyel tasarım, her ay TPE ve Marka Kurumu tarafından yapılan tasarımların yayınlanması işleminde yer almaya hak kazanır.
  • Bu yayınlanma işlemi, başvurudan yaklaşık 1 ay kadar sonra yapılır. Yayınlanmasının ardından endüstriyel tasarım yaklaşık 3 ay kadar burada kalır ve bu süreçte tasarım konusunda itiraz çıkıp çıkmama durumu beklenir.
  • Bu süreçte tasarımın yeni ve farklı olmadığını düşünen veya buna dair elinde tasarım tescili bulunan kişiler itiraz edebilir ve bunun sonucunda araştırma sürecine girilebilir.
  • Eğer herhangi bir itiraz gelmez ise, tescil 5 yıllık olarak onaylanır ve tasarım sahibinin hakları koruma altına alınır. Bu 5 yıllık sürede tasarımın sahibi tüm haklara sahip olur ve yetki ona aittir. 5 yılın sonunda kişi başvuruda bulunarak sahip olduğu tescilin süresini uzatabilmektedir.

Tescil Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Endüstriyel tasarım tescil süreci her zaman sorunsuz geçmemekte ve bazen basit evrak eksikliği nedenlerinden dolayı işlemler uzatılabilmektedir. Bu sürecin uzamaması ve başarılı bir endüstriyel tasarım tescil süreci geçirmek için aşağıda yer alan belgelerin eksiksiz tamamlanması gerekmektedir.

  • Başvuru yapacak olan kişinin bilgileri
  • Tasarımcıya ait gerekli bilgiler
  • Tasarım talep beyanı
  • Tescil ettirilmek istenen, ürünün ayrıntılı olarak resmi ve tüm ayrıntılarının belgesi
  • Tasarımının görsel özelliklerinin ayrıntılı bir biçimde tarif edildiği belgeler
  • Vekaletname

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?