Endüstriyel Tasarım Tescil Araştırması

Endüstriyel Tasarım Tescil Araştırması

Endüstriyel Tasarım Tescil Araştırması

Endüstriyel Tasarım Tescil Araştırması

Endüstriyel tasarımların tesciline ilişkin en önemli konulardan biri, tasarımın daha önce yapılan çalışmalardan farklı ve yeni olması gerektiğidir. Geçmişten günümüze kullandığımız, her eşya için hazırlanan yüzlerce tasarım varken, bir tasarımın ilk bakışta yeni ve farklı olduğunu veya başka bir tasarıma benzeyip benzemediğini kestirmek oldukça zordur. Zaten tasarımızın tescil aşamasında, daha kapsamlı bir araştırma istenmektedir. Bu sürece genel olarak, Endüstriyel tasarım tescil araştırması ismi verilmektedir. Endüstriyel tasarımların tesciline ilişkin yürütülen işlemlerin arasında en önemli ve en dikkat gerektiren işlem bu aşama olmaktadır. Kolay Patent ekibi olarak, sizin adınıza bu aşamayı da oldukça dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Endüstriyel tasarım tescili işlemlerine başlamak ve bu süreci başarılı bir biçimde yürütmek için, öncelikle endüstriyel tasarımın ne olduğu ve hangi ürünlerin bu tasarımın kapsamına girdiğini iyi bilmek gerekir. Yapılan işlemlerin ve daha işin başında sizlerin emeklerinin boşa gitmemesi için, öncelikle endüstriyel tasarımın ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. Sağlıklı bir endüstriyel tasarım tescil araştırması konu hakkında bilinmesi gerekenlerin iyi bilinmesi ile mümkün olabilmektedir.

Endüstriyel Tasarım Kapsamında Tescili Yapılabilecek Ürünler

Endüstriyel tasarım, aslında çok kapsamlı ve genel bir tabir olmaktadır. Çünkü bugün kullandığımız her ürün aslında bir endüstriyel tasarım ile oluşturulmuştur. Bu sebeple tasarımını yaptığınız her yeni ürün için tescil talebinde bulunabilirsiniz. Genel olarak tescili yapılabilecek ürün ve özelliklerinden bahsedecek olursak.

  • Endüstriyel olarak üretimi gerçekleştirilen her türlü ürünün, dış görünümü ile ilgili her türlü ayrıntı tescilin konusuna girmektedir.
  • Üretimi yapılan ürünlerin ambalajları, bu ambalajlar üzerinde bulunan her detay, renk ve desen, tescil edilebilmektedir.
  • Tekstil ve mobilya sektöründe kullanılan her ürün ve tasarım yine tescil edilebilmektedir.

Endüstriyel Tasarım Tescil Araştırması Nasıl Yapılır?

Endüstriyel tasarımın, yeni ve farklı olduğuna dair yapıldığı araştırmaların genel ismine, Endüstriyel tasarım tescil araştırması denmektedir. Yani bu süreçte, tasarımının yeni ve ayrıt edilebilir özelliklere sahip olup olmadığı araştırılır ve buna göre tescil işlemi tamamlanır. Bu araştırma sürecinin nasıl gerçekleştiğinden ve nasıl ilerlediğinden bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • Endüstriyel tasarım tescil işlemlerine başvurmanız ile birlikte tasarımınızın tescile uygun olup olmadığı için bir araştırma süreci başlar Bu süreçte öncelikle, tasarımın yeni ve özgün olup olmadığı incelenir. Yeni ve özgün olmayan endüstriyel tasarım asla tescil onayı alamaz.
  • Söz konusu tasarım ile ilgili daha önce oluşturulan ve meydana getirilen tasarımlar ile sizin tasarımınız arasında ayırt edici farklılıkların ve özelliklerin olması gerekmektedir.
  • Endüstriyel tasarımın, genel toplum kurallarına ve ahlakına ters düşecek niteliklere ve görünüme sahip olmaması gerekmektedir.

Endüstriyel tasarım tescil araştırması ile mevcut tasarımın yukarıda yer alan özelliklere sahip olup olmadığı konusu araştırılır ve bu aşamanın neticesi tescilin onay alıp almayacağını büyük ölçüde belirler.

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?