Endüstriyel Tasarım Kimler Yapabilir?

Endüstriyel Tasarım Kimler Yapabilir?

Endüstriyel Tasarım Kimler Yapabilir?

Endüstriyel Tasarım Kimler Yapabilir?

Endüstriyel tasarım, genel olarak seri üretime uygun olan tasarımları ifade etmektedir.  Endüstriyel tasarım faaliyetleri, genel yaşam akışımız için oldukça önemlidir. Çünkü endüstriyel tasarım bir takıma mevcut olan ürünleri mükemmelleştirme ve eksiklerini gidermek için yapılan çalışmalar olmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran her türlü tasarım çalışması desteklenmeli ve bunla ilgili çalışmaları yapan kişilere imkânlar sağlanmalıdır. En önemlisi endüstriyel tasarım yapan kişilerin bu konuda yapılması gereken çalışmaları ve bilinmesi gereken mevzuatları bilmesi, yakından takip etmesi gerektiğidir. Endüstriyel tasarım kimler yapabilir? veya kimler yapmalıdır gibi sorulara cevap vermemiz gerekiyor ise, endüstriyel tasarımı genel olarak bu konuda eğitim alan kişiler yapmaktadır. Bu konuda alınan eğitimin, ortaya çıkan tasarımda büyük yansımaları mevcut olmaktadır.

Endüstriyel tasarım kimler yapabilir? Sorusunun cevabı sıradan kişiler değildir. Bu işi, endüstriyel tasarımcılar gerçekleştirmektedir. Basit bir iş değildir ve ciddi bir çalışma ritmi gerektirir. Bu kadar emek isteyen ve çalışma gerektiren, bir işin oldukça önemli bir ayrıntısı bulunmaktadır. Bu ayrıntı yapılan endüstriyel tasarımın tescil edilmesi ve bu tasarım üzerinden üretim yapılmasıdır. Üretilen endüstriyel tasarım tescil ettirilmediğinde, tasarımcısına herhangi bir faydası da olmamaktadır.

Tescile Konu Olan Endüstriyel Tasarımlar Nelerdir?

Yapılan her tasarım çalışması doğal olarak tescil edilmemektedir. Tescili yapılacak olan endüstriyel tasarımların bazı koşulları yerine getirmesi ve bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Yani endüstriyel tasarımı kimler yapabilir? Sorusundan çok daha önemlisi, hangi tasarımın tescil ettirilebilir olduğudur. Tescil ettirilebilecek olan tasarımların sahip olması gereken özellikler şu şekildedir;

  • Tescil için başvurulacak olan endüstriyel tasarımın, hiçbir koşulda daha önce başvurulmamış ve kullanılmamı olması gerekmektedir. Yani kısacası tamamen yeni bir tasarım olmalıdır.
  • Genel olarak hazırlanan endüstriyel tasarımlar, hâlihazırda kullanılan ürünler ile ilgili olmaktadır. Örneğin, mobilya, beyaz eşya ve kıyafet bunlara örnek olarak gösterilebilir. Sizin yarattığınız endüstriyel tasarımın bunlara ek olarak yeni bir özelliğe ve farklılığa sahip olması gerekmektedir. Ancak o zaman bu endüstriyel tasarım, tescil işlemine tabi tutulabilmektedir.

Tescil işlemi ile birlikte endüstriyel tasarımlar belirli bir süreliğine korumaya alınabilmektedir. Bu koruma süreci boyunca, tasarımcı her türlü hakka ve tasarımı ile ilgili yetkiye sahip olmaktadır. Bu koruma süresi, tescil işleminden itibaren 5 yıl olmaktadır. Tabi bu süre yalnızca 5 yıl ile sınırlı değildir ve gerekli başvuru işlemlerinin yapılması ile 25 yıla kadar çıkarılabilmektedir.

Endüstriyel Tasarım Tescilini Kimler Yapabilir?

Endüstriyel tasarım tescili, tasarımcının kendisi tarafından ve patent firmaları tarafından yapılabilmektedir. Bu konuda hızlı ve etkili bir süreç geçirmek istiyorsanız, terciniz iyi bir patent firmasından destek almak olmalıdır. Kolay patent ekibi olarak bizler bu konuda sizlere yardımcı olabilmekteyiz. Patent ekibimiz alanında en iyi ve en profesyonel ekiplerden biri olmaktadır. Süreci sizin adınıza kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde yönetmektedir.

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?