Endüstriyel Tasarım Başvurusu

Endüstriyel Tasarım Başvurusu

Endüstriyel Tasarım Başvurusu

Endüstriyel Tasarım Başvurusu

Her türlü ürünün dış görünüşüne dair sahip olduğu tüm unsurları bir arada bulunduran çalışmalara endüstriyel tasarım ismi verilmektedir. Endüstriyel tasarım sahibi olan kişilerin, sahip olduğu bu tasarımlar üzerinde hak talep etmeleri için, öncelikle tasarımın kendilerine ait olduğunu tescil ettirmeleri gerekmektedir. Bu aşamada da endüstriyel tasarım başvurusu yapılması gerekmektedir. Endüstriyel tasarımların tescil işlemleri için, Kolay Patent ekibi olarak sizin yanınızdayız. Endüstriyel tasarımların tesciline ilişki olarak yapılması gereken tüm başvuru işlemleri ve bu başvuruların takip edilmesi işlemlerini hızlı bir biçimde gerçekleştiriyoruz. Patent işlemlerini yürüten departmanımız, bu konuda oldukça profesyonel ve işinde oldukça başarılır.

Endüstriyel Tasarım Tescili Neden Önemlidir?

Endüstriyel tasarım tescili ile sahip olduğunuz tasarımlar üzerinde oldukça önemli haklara sahip olmanız mümkün olmaktadır. Bu sebeple mutlaka sahip olduğunuz endüstriyel tasarımlar için tescil başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Endüstriyel tasarım başvurusu ile bu tasarımlar üzerinde ne tür haklara sahip olacağınız ve bu tescil işleminin neleri kapsayacağından bahsetmek istiyoruz.

  • Tasarımlarınıza ilişkin gerçekleştireceğiniz tescil işlemi ile tasarıma konu olan ürünün görüntü hakları size ait olmakta ve başka biri bu görüntüyü kullanamamaktadır.
  • Tasarımın yer aldığı sektörde, rekabet piyasası oluşmakta ve sizin tasarımınız farklı yönü ve ya özelliği ile farkını ortaya koyabilmektedir.
  • Endüstriyel tasarımınızın tescilini aldığınızda üretime geçme ve satışını yapma gibi haklara da sahip olarak, işinizi geliştirme şansınız doğmaktadır.
  • Tasarımınıza ilişkin üretim yapan firmalara, tasarımınızı satma veya belirli bir süreliğine kullanma hakkı tanıma gibi fırsatınız olmaktadır.
  • Endüstriyel tasarım başvurusu sonucu elde edeceğiniz patent ile kısacası tasarımınız değerlenmekte ve sizlere kazanç sağlamaktadır.
  • Endüstriyel tasarımlarınızın tescilini yapmanız halinde, sizin dışınızda kimse tasarımı kullanamaz, üretim yapamaz. Bunları yapabilmesi için mutlaka sizlerden izin alması gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Başvurusu İşlemleri

Endüstriyel tasarım başvurusu için yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler ve kişilerden istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Tescil süreci kolay bir süreç değildir ve oldukça dikkat gerektiren işlemleri kapsamaktadır. Kolay Patent ekibimiz yardımı ile bu süreç sizin için asla yorucu olmayacak aksine kısa sürede ve zahmetsiz bir biçimde tamamlanacaktır. Öncelikle endüstriyel tasarımlarınız, incelemeli sistem olarak bilinen bir süreçten geçirilmektedir. Bu süreçte incelenen ve dikkat edilen konular şu şekildedir;

  • Öncelikle en önemli konu tasarımın özgün ve yeni olmasıdır. Yani daha önce tasarımın birebir aynı özelliklere sahip başka bir örneği kesinlikle olmamalıdır.
  • Söz konusu tasarımın, mutlaka ayırt edici bir özelliği bulunmalı ve diğer tasarımlardan bu özellik ile ayrılmalıdır.
  • Tasarıma ilişkin yapılan incelemelerde bir sorun tespit edilmezse, yaklaşık 1 ay sonra tasarım yayınlanır. Türk Patent ve Marka Kurumunca gerçekleştirilen bu yayınlama işleminden sonra, herhangi bir itiraz olup olmadığını beklemek üzere 3 ay gibi bir süre tanınır.
  • Bu 3 aylık süre zarfında, herhangi bir itiraz olmaz ise, tescil işlemi onaylanır.

 

 

 

Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?