Endüstriyel Tasarım Nedir?

  • Sonraki Yazı
  • Önceki Yazı

Endüstriyel Tasarım Nedir?

Endüstriyel Tasarım Nedir?

Endüstriyel Tasarım Nedir?

Endüstriyel Tasarım Nedir?

Günümüzde kullandığımız birçok şey, bir tasarımın ve bir çalışmanın eseridir. Endüstriyel tasarım nedir sorusuna verebileceğimiz en güzel cevap, ürünlerin en iyi biçimde algılanabilmesi için meydana getirilen çalışmaların bütünüdür. Daha anlaşılır ve basit biçimde ifade edecek olursak, bir ürünün bütün olarak şekil, çizim, renk, doku yani tüm algı özelliklerinden oluşan görünümüdür. Endüstriyel tasarımın en önemli özelliği, tüm duyu organları ile algılanabilir niteliklere sahip olmasıdır. Günlük hayatımızda kullandığımız her eşya bir endüstriyel tasarım ürünüdür.

Endüstriyel Tasarımlar Neden Önemlidir?

Endüstriyel tasarım nedir sorusundan ziyade odaklanılması gereken konu, bu tasarımların hayatımızda aslında ne kadar önemli olduğudur. Endüstriyel tasarımlar oldukça önemlidir çünkü yaşamımızın konforlu hale gelmesi ve bunun yanında kişisel ihtiyaçlarımızın giderilmesini sağlamaktadır. Daha doğrusu kullandığımız ev eşyalarının, araçların, aksesuarların, kıyafetlerin tamamı bir endüstriyel tasarım sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani endüstriyel tasarımların olmadığı yerde, bizim için hayat bir noktada duracaktır. Tüketici için endüstriyel tasarımın önemi belli, peki endüstriyel tasarım oluşturan kişiler için, önemli olan ne? Oluşturduğunuz ve meydana getirdiğiniz bir tasarımın, size ait olmasının, tescil işlemi yapılmadan herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Endüstriyel tasarımlar için gerekli tescil ettirme işlemine patent alma ismi verilmektedir. Endüstriyel tasarım nedir sorusu ile birlikte bilinmesi gereken, bu patent konusudur. Endüstriyel tasarımlarınız üzerinde sahip olduğunuz hakların korunması için mutlaka patentinin alınması gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Patent İşlemleri

Endüstriyel tasarımların patentini almak için, izleyebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Bunlardan biri bireysel olarak başvuru yapmak ve bu başvuru işlemlerini takip etmektir. Daha kolay ve sorunsuz olarak izlenebilecek diğer bir yolda bu konuda hizmet veren profesyonel patent firmalarından destek almaktır. Bireysel olarak, başvuru yapmak hem yorucu hem de sizin için zaman kaybı olacaktır. Çünkü patent başvuru işlemleri vesaire resmi süreçler ile gerçekleştirilen bir işlem olmaktadır. Bu sebeple konuya tam anlamı ile hâkim olmanız ve sorunsuz bir biçimde kısa sürede bu işlemi tamamlamanız oldukça güçtür. Bunun yerine Kolay Patent ekibimize başvurarak, hiç yorulmadan ve sıkıntı yaşamadan, tasarımlarınızın tescil işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sektörde sahip olduğumuz deneyim ile patent alma sürecine oldukça hâkim olmaktayız. Bizler ile iletişime geçmeniz halinde sizlere hem endüstriyel tasarım nedir sorusunun cevabını en iyi şekilde verebilir hem de endüstriyel tasarımlarınızın tescili konusunda sizlere yardımcı olabiliriz. Endüstriyel tasarım tescili konusunda, genel mevzuata oldukça hâkim olan ekibimiz ile çalıştığınızda, sürecin ne kadar kolay ve hızlı tamamlandığını görebileceksiniz. Bireysel olarak bu süreci tamamlama hakkınızı da kullanabilirsiniz ancak bunun için, öncesinde iyi bir araştırma süreci geçirmeniz gerekmektedir. Bu da hem oldukça zahmetli hem de boşuna kendinizi yorma olacaktır. Gereksiz ayrıntılar ile uğraşacağınıza ve zaman kaybedeceğinize bize ulaşarak, kısa sürede endüstriyel tasarımlarınızın patentini alabilirsiniz.

 

Yorum

Henüz Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Sonraki Yazı
  • Önceki Yazı
Call Now ButtonHEMEN ARA
× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?